[vc_row][vc_column][vc_column_text]“Neden para verip bir yabancıya gideyim? Derdimi eşime, dostuma anlatsam olmaz mı? Hatta onlar beni tanıdığı için daha da faydalı olmazlar mı?”

Ailenizin ve arkadaslarınızın desteği ile profesyonel bir terapistin yeri farklıdır. Terapistler, sözcüklerin yanı sıra vücut dilini ve bilinçaltını da dinleme, empati yeteneği, kendi tepkilerini anlama ve karşıdaki insana yol gösterecek şekilde konuşma konularında eğitim alırlar.

Terapi sadece sizin için ayrılmış bir zamandır. Karşınızdaki insani düşünme, onun dertlerini de dinleme, başkasını üzmemek için bir şeyleri gizleme, çekinme, karşıdakinin çok fazla vaktini alma sorunları yoktur. Ayrıca, kendimizle ilgili utandığımız konuları bazen hayatımızdaki insanlarla değil, bizi tanımayan birisiyle paylaşmamız daha kolay olur. Terapi seansında söylenenler, terapistle sizin aranızda kalır.

Terapistler tarafsızdır. Özellikle bir konuda karar verilmesi gerektiğinde, bu konuyla bağlantısı olan insanların söyledikleri ile hiç bir bağı olmayan bir terapistin söyledikleri farklı olacaktır. Bu tarafsızlık, bireyin kendisine ayna tutmasına ve kararını ona göre vermesine yardımcı olur.

“Konuşuyorum, konuşuyorum hiç bir şey olmuyor!”

Bir konu hakkında konuşmanın onun çözümüne faydalı olmayacağı çok yaygın ama her zaman doğru olmayan bir görüş. Terapinin sadece konuşmakla kalmayıp, bunun ötesine geçmesi, kişinin hayatında istediği değişiklikleri yapmasına yardımcı olması gereklidir. Ancak bu değişimler bazen uzun zaman alabilir veya ölçülmesi zor olabilir. Bize hiç bir değişiklik olmuyor gibi gelen bazı durumlarda, ruhumuzda bir çok şey değişiyor olabilir. İç dünyamızda gerçek bir değişim olana dek, dış dünyamızda harekete geçmek, değişiklik gerçekleştirmek çok zordur.

Görülen terapinin ne kadar fayda sağladığı hakkında kaygı varsa, bu konu terapistle açık açık konuşulmalıdır. Terapistler, bu tip kaygıları dinlemek ve anlamak yönünde eğitim almışlardır.

“Çok uzun sürüyor”

Terapi ile ilgili en çok duyduğum şikayetlerden birisi bu.

Bazı sorunlar çocukluğumuzdan beridir taşıdığımız yaralardır. Bu kadar uzun zamandır bizimle olan alışkanlıklar, düşünme tarzları ve duyguların değişmesi de uzun zaman alacaktır. Her sorunun tedavi süreci farklıdır.

Terapi’nin gereksiz yere uzamaması, uzun sürse de olumluya doğru bir değişimin görülüyor olması gerekir.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]