FERHAN ÖKSÜZ

Çocukluğumdan beri insanların iç dünyasını, neyi neden yaptıklarını, neler düşündüklerini merak etmişimdir. Bu sorular önce sosyoloji, sonra psikoloji eğitimi almamı sağladı. 2003-2012 yılları arasında ABD’ de psikoterapist olarak çalıştım.

Psikoloji eğitimim sırasında bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine homeopati ile tanıştım. Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığım açısından çok iyi sonuçlar aldım. Hala aynı insandım ama sanki kendimin daha iyi bir versiyonu haline gelmiştim.

Kendi sağlığımdaki gelişmeden sonra homeopati hakkında daha çok okumaya başladım, homeopati ile psikolojinin bazı konularda çok da farklı olmadığını gördüm. Bu araştırmanın sonucunda, yıllardır bildiğim bir doğrunun homeopati tarafından da bir kez daha kanıtlandığını gördüm: iç dünyamızda yaşananların dış hayatımızda da bir karşılğı var.

Homeopati bu görüşten yola çıkıyor: Doğada aynı bize benzeyen, bize “ayna tutan” somut bir karşılık var. Yaşadığımız fiziksel ya da duygusal problemlerde biz bu maddeyi, küçük dozlarda, homeopatinin kullandığı yöntemlerle hazırlayıp alırsak, iyileştirici bir etkisi oluyor.

Bir insanin fiziksel veya psikolojik sorunlarının sembolik olması ve de bu sembollerin karşılığının doğada bulunabileceği fikri beni çok etkiledi! Homeopati peşimi bırakmaz oldu. Ben de onun…

Şimdi psikoloji ve homeopati eğitimimi birleştirerek kullanıyorum. Kendi iç dünyamı daha iyi tanımak ve anlamak için düzenli olarak yoga ve meditasyon yapıyorum. S.N. Goenka’nın 10 gün süren Vipassana kursuna ve Brahma Kumaris’in kurslarına katıldım. 1999-2012 yılları arasında Amerika’da, San Francisco’da yaşadım. Şu anda Ankara’da yaşıyorum.

Umarım homeopati ve psikoloji sizin de iç yolculuğunuzda aydınlatıcı olur!