Homeopati Nedir?

Homeopati, bedenin kendisini iyileştirme kapasitesi olduğuna inanan ve bu süreci destekleyen doğal bir yöntemdir. Rahatsızlıklar bedenimizin bize bir yerde dengesizlik yaşadığımızı anlatmak için verdiği sinyallerdir. Bu sinyalleri doğru anlamak ve duymak için sadece semptomları ortadan kaldırmak yeterli değildir. Altta yatan nedenin anlaşılması ve bazen de ortadan kaldırılması gerekir. Homeopatide, bu daha derinde olan rahatsızlığın içimizdeki yaşam enerjisinin zayıflaması sonucu ortaya çıktığına inanılır. Yoga’da prana, Akupunktur’da chi, Reiki’de ki olarak bilinen evrensel yaşam enerjisi kavramı ile çalışılır. Bu gücün zayıflaması veya kuvvetlenmesi ile sağlımız bozulur veya düzelir.

Homeopati, sadece bir tek semptoma veya hastalığa değil, insanin bütününe bakar. Fiziksel, psikolojik ve ruhsal semptomlarımızın hepsi birbirine bağlıdır. Konsültasyon sırasında bu üç katman da göz önüne alınır ve kişiye özel bir ürün verilir. Aynı şikayeti olan farklı kişiler, farklı ürünler alabilirler. Rahatsızlığa değil, insana bakılır ve kişinin bütünü değerlendirilir.

Homeopati’nin Tarihi

Homeopati, 18. yüzyılda Alman Doktor Samuel Hahnemann tarafından bulunmuştur. Tıp makalelerini çevirirken Benzerler Yasası (Law of Similars) diye bir fikirle karşılaşmış, denediği zaman da bu yasanın işlediğini görmüştür. Bu yasaya göre, bir madde sağlıklı bir insanda belli etkiler yaratıyorsa, bu madde aynı semptomları tecrübe eden bir hastanın iyileşmesini sağlar.

Bu karışık cümleyi biraz açmak için soğan ve soğuk algınlığı bağlantısını örnek verebiliriz: Soğan kestiğimiz zaman nasıl burnumuz akar, gözlerimiz yaşarır, yüzümüz kızarırsa, aynı semptomlara sahip ve grip olmuş birisine soğandan yapılmış bir ürün verilirse, bu iyileştirici olur. Homeopatide tam da bu amaçla kullanılan, soğandan yapılmış bir ürün var! Dilimizdeki “soğuktan donanı buzla ovarlar” deyişi de bu anlayıştan gelmektedir.

Homeopati “benzer”, pathos da “acı çekme, hastalık, ağrı”, yani “benzerle acı çekme” anlamına gelir. Patoloji sözcüğü de aynı kökten gelmektedir.

Homeopati nelere iyi gelir?

Bu soruya cevap vermek zor. Homeopati sadece semptomlara değil, kişinin bütününe yardımcı olduğu için, hemen hemen her sorun homeopati sayesinde iyileşme gösterebilir. Bu iyileşmenin ne kadar olacağı sorunun ne olduğuna, ne kadar süredir var olduğuna, kişinin yaşına, genel sağlık durumuna vb. faktörlere bağlıdır.

Homeopati şuna veya buna iyi gelir diye bir liste vermek homeopati’yi bu durumlarla sınırlamak gibi olsa da, benim etkinliğini en çok gözlemlediğim sorunlar şöyle: depresyon, kaygı, panik atak, mutsuzluk, sebepsiz yorgunluk, uyku problemleri… Burada listesini vermediğim bir çok fiziksel hastalık da homeopati sayesinde iyileşebilir.

Homeopati nasıl çalışıyor?

Hepimizin içinde bir yaşam enerjisi var. Homeopati de bu yaşam enerjisinin zayıflaması, dengesinin bozulması sonucunda hastalıkların ortaya çıktığına inanıyoruz. Homeopatik ürünler bu dengesizliği enerjik olarak etkileyerek dengeliyorlar. Yaşam enerjisi dengede olduğu zaman, semptomlarımız geçiyor, hastalıklarımız iyileşiyor, kendimizi yeniden sağlıklı ve güçlü hissetmeye başlıyoruz.

Bunu bir değişimin domino taşları gibi diğerlerini de etkilemesi veya bir saatin çarklarından birisi dönmeye başlayınca bütün diğer çarkların da tıkır tıkır dönmesi ve dengede çalışması olarak da düşünebiliriz.

Homeopatiden ne beklemeliyim?

Herkese farklı bir ürün verildiği için alınan sonuçlar da farklı olacaktır. Yine de homeopatik ürün alan hemen hemen herkesin ortak olarak yaşadığı bir kaç şey vardır: şikayet edilen problemin geçmesi veya azalması, ilk 2-3 gün normalden fazla uyuma, uykuların düzene girmesi, çok renkli ve canlı rüyalar görülmesi, rüyalarını hiç hatırlamayanların hatırlamaya başlamaları, enerjinin artması, daha sağlıklı besinler isteme, istenmeyen alışkanlıkların azalması durumlarıdır.

Homeopati, yaşam enerjimizi değiştirdigi için, bu enerjinin dengelenmesi hayatımızdaki her şeyi yavaş yavaş etkilemeye başlayacaktır. Dolayısıyla, homeopati ile hiç ilgisi yokmuş gibi görünen şeyler de ortaya çıkabilir: Hayatın yola girmesi, uzun zamandır istenilen bir işe girilmesi, yeni bir ilişkiye başlanması, birden bire uzun zamandır görüşülmeyen biriyle karşılaşmak, bir sorunun birden bire çözülmesi gibi. Homeopati, yaşam enerjimizi değiştirdiği için, bu enerjinin dengelenmesi hayatımızdaki her şeyi yavaş yavaş etkilemeye başlayacaktır.